عرضه انواع محلول های مصرفی دستگاه های شستشوی التراسونیک

مواد شیمیائی التراسونیک

انواع محلول های التراسونیک

جهت شستشوی قطعات در حمام التراسونیک نیاز به شوینده های مناسب می باشد. شرکت نوین فراصوت علاوه بر ارائه تجهیزات التراسونیک، محلول های شیمیائی مناسب جهت شستشوی قطعات را نیز تامین می نماید.  بسیاری از محلول های شیمیائی با فرمول های متنوع جهت شستشوی قطعات  آماده ارائه به مشتریان می باشند و در عین حال در برخی موارد این شرکت اقدام به سنتز و ساخت شوینده سفارشی برای مشتریان می نماید. شوینده ها در حالت کلی به سه دسته قلیائی، خنثی و اسیدی دسته بندی می شوند. تمامی شویند های فرآوری شده این شرکت، به صورت فرآوری شده و مایع می باشند. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش مقالات مراجعه نمائید و یا با ما تماس بگیرید.

محلول شستشوی التراسونیک

چه شوینده ای برای من مناسب است ؟

توجه داشته باشید قبل از خرید شوینده، باید به آلودگی قطعه توجه ویژه نمائید. هر آلودگی، شوینده مخصوص به خود را دارد. همچنین جنس قطعه نیز حائز اهمیت می باشد. افراد عموماً اطلاعات مختصر از برخی مواد اولیه شیمیائی دارند و همان را ملاک تهیه شوینده قرار می دهند. سود پرک، نمک های فسفات و سیلیکات، اسیدها نظیر هیدوکلریک اسید و… همه از مواد اولیه شیمیائی محسوب می شوند (فرآوری نشده اند) و صرفاً جهت پاکسازی برخی از آلودگی ها مناسب می باشند. شرکت نوین فراصوت شیراز اقدام به ساخت تخصصی  شوینده با فرمول اختصاصی نموده و شوینده ای خاص با کمترین هزینه و بهترین نتیجه عرضه می نماید. لطفاً قبل از اقدام جهت انتخاب شوینده با متخصصین ما تماس حاصل نمائید.

مایع التراسونیک

استفاده از اسید ممنوع!

بسیاری از خریداران دستگاه های شستشوی التراسونیک، پس از خرید دستگاه بلافاصله به فکر استفاده از اسیدهای قوی می افتند. اما، استفاده از اسید ممنوع می باشد! چرا ؟ اسید ها به طور کلی در زمره شوینده های مناسب قرار نمی گیرند. چرا که علاوه بر ایجاد بخارهای سمی، قطعه کار و همچنین مخزن دستگاه شستشوی التراسونیک را دچار خوردگی ی کنند. استفاده از اسیدها حتی جهت شستشوی زنگار از روی فلز توصیه نمی شود چرا که باعث ایجاد خوردگی و زنگ زدگی مجدد بر روی قطعه می شوند!

زنگ زدائی
بهترین راهکار

برخی پیشنهاد می دهند که از اسید استفاده کرده و سپس در یک وان مجزا ، با استفاده از یک محلول قلیائی اقدام به خنثی سازی سطح نمائید. همچنین جهت جلوگیری از خوردگی مخزن، استفاده از استیل های ضد اسید بسیار گران را پیشنهاد می دهند. اما هیچ یک از این پیشنهاد ها راه چاره قطعی نیست و هزینه بر خواهد بود. راه چاره، ساخت شوینده مناسب و غیر اسیدی است که توسط شرکت نوین فراصوت شیراز به صورت کاملاً تخصصی فرموله و برای مشتریان ساخته می شود.

شستشوی زنگار با شوینده التراسونیک
محلول شستشوی التراسونیک

مایع شستشوی التراسونیک:

به طور کلی دو نوع محلول شستشوی التراسونیک وجود دارد محلول های شستشوی آبی و محلول شستشوی غیر آبی. منظور از محلول های شستشوی آبی، محلول های شیمیایی است که عمده حجم آنها را آب تشکیل می دهد. به عنوان مثال، یک شوینده آبی رایج و کاربردی، که عموم مردم با آن آشنایی دارند، از ترکیب مواد شیمیایی مخصوص شستشوی ظروف و آب حاصل می شود. این مواد شیمیایی با ترکیب درصد های متفاوت 1 تا 3 درصد با آب ترکیب شده و سپس چربی های غذایی که بر روی ظروف باقی مانده است را پاکسازی می کند. منظور از محلول های غیر آبی، محلول های شیمیائی است که پایه آنها آب نمی باشد. به عنوان مثال، تینر یک ماده شیمیائی است که به خودی خود قابلیت شویندگی دارد، اما بر پایه آب نیست. گزینه دیگر، انواع الکل ها را می توان مثال زد. بنزین، گازوئیل و… از سایر محلول های شیمیائی غیر آبی محسوب می شوند.

محلول شستشوی آبی (Aqueous detergents):

محلول های شستشوی التراسونیک آبی :  با توجه به توضیحات داده شده، محلول های آبی دارای دو جزء اساسی می باشند. 1- آب 2- مواد شیمیائی قابل انحلال در آب. بدیهی است که ماده شیمیائی که با آب ترکیب می شود قدرت شویندگی به آب اضافه می کند. بسته به ماهیت ماده شیمیائی که به آب اضافه می گردد، نوع محلول آبی ایجاد شده می تواند اسیدی، قلیائی و یا خنثی باشد. حال سوال اینجاست که برای شستشوی قطعه سراغ چه ماده شیمیائی برویم؟ پاسخ به این سوال ساده نیست، در دنیای مواد شیمیائی بی نهایت مواد شوینده وجود دارد، اینکه از چه محلول شستشوئی باید استفاده کرد، بستگی به نوع آلودگی قطعه دارد.

 مایع های شستشوی التراسونیک آبی ساده :

به صورت کلی محلول های آبی را می توان به دو دسته محلول های آبی ساده و محلول های آبی سنتز شده تقسیم کرد. با ذکر دو مثال این موضوع را روشن می کنیم.  اگر کمی با مواد شیمیائی آشنائی داشته باشید، قطعاً سود پرک (معروف به سود سوز آور) را می شناسید. یک پودر سفید رنگ و به شدت قلیائی. اگر این پودر را با آب مخلوط کنید، به راحتی به یک محلول شیمیائی آبی دست پیدا کرده اید. این محلول ، یک محلول آبی ساده می باشد چراکه هیچ پروسه ای جهت ساخت آن به جز ترکیب کردن سود و آب طی نشده است. این محلول  قدرت چربی گیری مناسبی دارد، مثلاً برای چربی گیری لوله های که شیر خوراکی از آن رد می شود، می توان از این محلول استفاده کرد، اما هرگز این محلول قدرت پاکسازی گریس را ندارد! برای پاکسازی گریس به کمک شوینده آبی، باید محلولی پر قدرت تر و حرفه ای تر، توسط یک متخصص سنتز مواد شیمیائی ساخته شود.

محلول شستشوی آبی فرآوری شده :

محلول شستشوی التراسونیک آبی فرآوری شده محلولی است که طی آزمایش در آزمایشگاه و طی چندین مرحله پروسه مختلف تولید می گردد و فرمول شیمیائی اختصاصی دارد. به عنوان مثال، مایع های ظرف شوئی منازل را در نظر بگیرید. کاملاً مشخص است که این مایع غلیظ، در کارخانه و طبق یک فرمول مشخص و حاصل از ترکیب  چندین ماده حاصل گشته و به گونه ای طراحی گردیده است که کاملاً جهت شستشوی آلودگی های چربی ظروف مناسب می باشد. می توان ازمحلول های آبی دارای مزایا و معایبی می باشند. یکی از مزایای اصلی محلول های آبی غیر قابل اشتعال و همچنین ارزان بودن آنهاست. اما در برخی موارد، محلول های آبی نمی توانند قدرتی به اندازه محلول های غیر آبی داشته باشند. محلول های آبی بسیار دیر اشباع می شوند و ممکن است تا چندین روز و یا حتی چندین هفته قدرت پاک کنندگی خود را از دست ندهند.

محلول های غیر آبی : منظور از محلول های غیر آبی، محلول های شیمیائی است که پایه آنها آب نمی باشد. به عنوان مثال، تینر یک ماده شیمیائی است که به خودی خود قابلیت شویندگی دارد، اما بر پایه آب نیست. گزینه دیگر، انواع الکل ها را می توان مثال زد. بنزین، گازوئیل و… از سایر محلول های شیمیائی غیر آبی محسوب می شوند. همانند محلول های آبی ، محلول های غیر آبی نیز به دو دسته ساده و یا فرآوری شده تقسیم می شوند. بدیهی است که اگر مستقیماً از مواد شیمیائی قابل دسترس نظیر الکل و تینر استفاد کنید، محلول غیر آبی ساده را استفاده کرده اید. مثال مناسب از محلول غیر آبی فرآوری شده، حشره کش ها می باشند. حشره کش ها، از ترکیب چندین ماده غیر آبی و فرار تشکیل می گردند و به گونه ای طراحی شده اند که کاملاً مناسب جهت آفت کشی می باشند. از مزیت های محلول های غیر آبی می توان به قدرت بسیار بالای آنها اشاره کرد. آتش گیر بودن، زود اشباع شدن و تخریب محیط زیست عیب عمده محلول های شیمیائی غیر آبی است.

یک اشتباه رایج :

اگر تخصص در امور شیمیائی ندارید، لطفاً بر اساس حدس و گمان و یا نظرات افراد غیر متخصص اقدام به استفاده از مواد شیمیائی نکنید. ممکن است استفاده از ماده شیمیائی نامناسب به مرور زمان منجر به آسیب رسیدن به قطعه یا حمام التراسونیک و یا آتش سوزی و… گردد. لذا قبل از خرید دستگاه، در رابطه با نوع آلودگی قطعه و جنس قطعه با ما مشورت نمائید. شرکت نوین فراصوت در دپارتمان شیمی، به صورت تخصصی تمامی مواد شیمیائی آماده و همچنین فرآوری شده جهت انواع پاکسازی انواع آلودگی ها را جهت بهره برداری در اختیار خریداران حمام التراسونیک قرار می دهد.