دستگاه جوش التراسونیک :

یکی از کاربردهای امواج التراسونیک، دستگاه جوش التراسونیک می باشد.  از اجزاهای مهم این دستگاه، ژنراتور جوش التراسونیک و ترانسدیوسر التراسونیک می باشد. استفاده از این دستگاه جهت تولید انواع ماسک های مختلف نظیر N95، ماسک های ساده و چند لایه و ماسک های جراحی کاربرد فراوان دارد. امواج فراصوت با فرکانس 15 تا 20 کیلوهرتز، توسط ژنراتور تولید می گردد.  ست کامل جوشکاری شامل اجزاء اصلی زیر می باشد:

  • ژنراتور جوش التراسونیک:

این دستگاه وظیفه تبدیل برق شهر با فرکانس 50 هرتز (یا 60 هرتز) به فرکانسی معادل 15 تا 20 کیلوهرتز را دارد. ژنراتور جوش التراسونیک ساخت شرکت نوین فراصوت شیراز در توان های 1000 وات تا 3000 وات قابل عرضه به مشتریان می باشد.

ژنراتور جوش التراسونیک
دستگاه جوش التراسونیک
  •  رینگ پیزو الکتریک

شامل تعدادی حلقه پیزوالکتریک با ابعاد مختلف که به صورت های سری یا موازی متصل می گردند. دیسک های پیزوالکتریک مهمترین جز مبدل فراصوت می باشند و کارتبدیل انرژی الکتریکی به انرژی صوتی مکانیکی را دارند. سرامیک های پیزوالکتریک دارای انواع متعددی از قبیل PZT4 یا PZT8 و… می باشند.

پیزوالکتریک
  • هرن (Horn) یا سونوترود (Sonotrode)

قطعه هرن که دارای ماشین کاری خاصی می باشدوظیفه انتقال ارتعاشات را دارد و آخرین قسمت از مجموعه جوش می باشد. بسته به نوع ماسک تولیدی، ابعاد قطعه هورن متفاوت می باشد. جنس قطعه هورن معمولا از فولاد CR35 در نظر گرفته می شود.

هرن
بوستر (Booster): 

این قطعه جهت افزایش دامنه ارتعاشات کاربرد دارد و طراحی و ساخت آن مستلزم دقت فراوان می باشد.