شرکت مهندسی نوین فراصوت شیراز (36322402-071)

حمام التراسونیک رومیزی، مزایا و کاربردها

ویژگی های حمام های التراسونیک :

حمام های التراسونیک کوچک (Benchtop) از پر کاربردترین دستگاه های شستشو می باشند. از مزایای این مدل از دستگاه ها، حمل راحت، قیمت ارزان، چند کاره بودن و… می باشد. حمام های التراسونیک در حجم های 1 لیتری الی 27 لیتر ساخته می شوند. اجزاء اصلی تشکیل دهنده ی این دستگاه عبارتست از : ترانسدیوسر التراسونیک و ژنراتور التراسونیک. سایر اجزاء نظیر مخزن، المنت های حرارتی، درب پوش، شیر تخلیه نیز به عنوان ملزومات آن به شمار می روند. این دستگاه ها عمدتاً در فرکانس 38 تا 40 کیلوهرتز ساخته می شوند. این دستگاه جهت شستشوی قطعات کوچک و ریز بسیار مناسب می باشد. همچنین از این مدل از دستگاه ها، جهت کارهای سونوشیمی، سنتز های شیمیائی، دیسپرس کردن نانو ذرات و… استفاده می شود.

حمام التراسونیک 1 لیتری
حمام التراسونیک 1 لیتری
حمام التراسونیک 3 لیتری
حمام التراسونیک 6 لیتری
حمام التراسونیک 27 لیتری
حمام التراسونیک 22 لیتری

بکارگیری حمام التراسونیک :

جهت بکارگیری دستگاه ابتدا مقداری آب درون دستگاه بریزید. سپس شوینده را به میزانی که در دیتاشیت آن توضیح داده شده است به آب اضافه نمائید. دستگاه را روشن نموده و سپس قطعات را درون سبد استیل حمل قطعات قرار دهید. سبد را درون دستگاه وارد کنید. بسته به میزان زمانی که جهت شستشو در نظر گرفته اید، فرآیند ادامه خواهد داشت. مدت زمان شستشو بستگی به نوع آلودگی قطعه، تعداد قطعات، نوع آلودگی، کیفیت شوینده و… دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، به مقاله مربوطه در بخش پرسش و پاسخ مراجعه نمائید. 

تست حمام التراسونیک :

یکی از تست های ساده و مفید جهت ارزیابی عملکرد دستگاهتان، تست فویل (Ultrasonic Foil test) می باشد. یک عدد فویل آلومنیومی نازک را تهیه نموده و سپس آن را درون حمام التراسونیک وارد کنید. اگر دستگاه شما از استانداردهای لازم برخوردار باشد باید در کمتر از 30 ثانیه بتواند فویل را سوراخ کند. ویدئوهای زیر به ترتیب نحوه عملکرد و همچنین نحوه تست دستگاه را نمایش می دهد.

Leave a Reply