انواع التراسونیک کلینر:

همانطور که در مقالات قبل توضیح داده شد، در حالت کلی فروش التراسونیک کلینرها (Ultrasonic Cleaner) به دو دسته کلی تقسیم می شوند. دستگاه التراسونیک کلینرهای کوچک که به اصطلاح رومیزی (Benchtop) گفته می شوند، و التراسونیک کلینرهای بزرگ (Industrial Ultrasonic Cleaner) که برای مصارف صنعتی استفاده می شوند. به شکل های زیر توجه نمائید:

التراسونیک کلینر
التراسونیک کلینر صنعتی (شرکت Ultratechno اسپانیا)
فروش التراسونیک کلینر
التراسونیک کلینر رومیزی

انتخاب نوع التراسونیک کلینر:

ممکن است این سوال به ذهن خطور کند که کدام نوع التراسونیک کلینر مناسب کار شما می باشد ؟ سوال پیچیده ای نیست. باید از خود بپرسید که آیا ابعاد قطعات من به گونه ای هست که درون یک دستگاه رومیزی جای گیرد؟ به عنوان مثال کسی که قصد شستشوی سرسیلندر خودرو سواری یا سنگین را دارد نمی تواند از دستگاه رومیزی جهت شستشو استفاده کند چراکه قطعه مورد نظر اصلاً درون دستگاه جا نمی شود! 

به تعداد و حجم قطعات توجه کنید:

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این هست که ممکن است قطعه مورد نظر به گونه ای باشد که درون التراسونیک کلینر رومیزی جا بگیرد، اما تعداد قطعات زیاد باشد. به عنوان مثال به شکل زیر توجه نمائید :

آبکاری التراسونیک
آبکاری و التراسونیک
آبکاری قطعات خودرو

این قطعات مجموعه ای از قطعات بسیار ریز صنعت خودرو سازی می باشند. این قطعات باید قبل از فرآیند آبکاری به خوبی شسته شوند. بدیهی است که کارخانه ای که در روز تعداد کثیری از این قطعات را تولید می کند (مثلا 20000 قطعه در روز) به دلیل حجم بالای قطعات نمی تواند از التراسونیک کلینر رومیزی استفاده نماید و بنابراین باید حجم کم قطعه را درون دستگاه ریخت و هر روز به مدت زمان طولانی دستگاه را روشن کرد که منجر به مستهلک شدن سریع دستگاه خواهد شد. بنابراین در چنین شرایطی بهترین گزینه استفاده از یک دستگاه صنعتی به حجم بالا (مثلا 400 لیتر) می باشد.

به نوع آلودگی قطعه توجه کنید!

نکته ی آخر که باید مد نظر قرار داد نوع آلودگی قطعه می باشد. برخی از آلودگی ها نظیر برخی گریس های خارجی، بسیار سخت از روی قطعات پاکسازی می گردند و ممکن است توان دستگاه های رومیزی جهت پاکسازی آلودگی به اندازه کافی نباشد و این موضوع منجر به طولانی شدن پروسه شستشو گردد.

شستشوی زنگار با التراسونیک
شستشوی زنگ با التراسونیک
محلول شستشوی سوپاپ

تیم مهندسی شرکت نوین فراصوت شیراز، همواره در کنار شما خواهد بود و بهترین و به صرفه ترین التراسونیک کلینر را جهت شستشوی قطعات به شما پیشنهاد خواهد داد. 

Leave a Reply